IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Природните бедствия причиниха загуби за 64 млрд. евро от началото на годината

Глобалните загуби през първата половина на 2022 г. обаче са били значително по-ниски от тези година по-рано

13:51 | 29.07.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>&nbsp;Снимка: EPA/JEFFREY GROENEWEG</em></p>

 Снимка: EPA/JEFFREY GROENEWEG

Според Munich Re щетите и катастрофите, свързани с изменението на климата, се усещат от все повече групи от населението на света. Според анализа на презастрахователя глобалните загуби през първата половина на годината са били значително по-ниски от тези година по-рано. Въпреки това на няколко континента се наблюдават забележими климатични екстремуми, както обяви компанията от Мюнхен. През първата половина на годината природните катастрофи са причинили общи икономически щети в размер на 65 млрд. долара (64 млрд. евро) в целия свят, което е с 40 млрд. долара по-малко, отколкото през първата половина на 2021 г., когато щетите бяха много високи, предава DPA.

„Като цяло това не е година на изключителни загуби в дългосрочен план", казва ръководителят на геоложките проучвания на компанията Ернст Раух. „Но имаше и регионални крайности, които доведоха до нови върхове при загубите. Това важи особено за Австралия“, допълва той. Общите загуби от тежките наводнения там възлизат на 6,6 млрд. долара - очаква се по-висока цифра, тъй като през юли имаше нови наводнения. „В края на годината щетите ще бъдат още по-големи", казва Раух.

Гореща вълна в Европа

„Имаме метеорологични аномалии и гореща вълна в Европа", казва ученият, който посочва: „В крайна сметка това са много силни признаци, че изменението на климата не е само научен проблем, а става осезаемо в ежедневието на много хора“. По отношение на настоящите горещини и суши Раух посочи тенденцията на повишаване на температурите и намаляване на летните валежи в Централна Европа. Средните годишни температури в големи части на Европа са се повишили с повече от 1,5 градуса от началото на систематичните записи в края на XIX век.

Според базата данни на Munich Re топлината, сушата и горските пожари се срещат по-често и в много други региони на света. От десетилетия застрахователят документира и анализира загубите, причинени от природни катастрофи в световен мащаб, тъй като това е от голямо значение за изчисляването на риска. „По принцип загубите от природни катастрофи се увеличават в световен мащаб, но няма ясна посока за всяка опасност във всеки регион на света“, казва Раух.

САЩ са засегнати по-често от средното ниво

Раух дава за пример тропическите бури - урагани, тайфуни и циклони. „Честотата им се е увеличила в северната част на Атлантическия океан, но в южната част на Тихия океан броят им намалява“. По източното крайбрежие на САЩ и в Карибския басейн настоящият сезон на ураганите може да се окаже по-тежък от обикновено. „В Северния Атлантик, очакваме над средните данни за годината по отношение на честотата на бурите", казва Раух.

„Дългосрочната средна стойност за Северния Атлантик е 11 бури с имена, докато през последните години тя е средно 14", отбелязва той. Очакванията за тази година са: 18 плюс/минус три. Според Munich Re причината е естественото колебание на климата ENSO ("El Niño southern oscillation"). Понастоящем преобладават така наречените условия La Niña, които благоприятстват образуването на урагани. САЩ така или иначе са засегнати от природни бедствия с честота над средната. През първата половина на годината икономическите загуби там възлизат на 28 млрд. долара, което е над 40% от общия размер в световен мащаб. По-голямата част от тях са причинени от силни гръмотевични бури и торнада.

Преди няколко месеца Междуправителствената експертна група по изменение на климата призова застрахователите да преразгледат изчисленията си за щетите при природни бедствия. „Ранното разбиране на климатичните промени е от съществено значение за нас", казва Раух. „Непрекъснато адаптираме нашите модели на риска и цялото ни управление на риска към научните открития“, добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още